Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rowerzysta na drodze - pytanie
Autor Wiadomość
Magenta 
AKA Misia vel Nika


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1999
Kolor Pumy: Pacific Green
Dołączyła: 27 Sie 2009
Posty: 928
Skąd: Poznań
Wysłany: 26-08-2012, 17:29   Rowerzysta na drodze - pytanie

Heja.

Mam do Was pytanie: jak sądzicie, czy rowerzysta może jechać wzdłuż linii (przerywanej) rozdzielającej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku?
Byłam niedawno świadkiem takiej sytuacji w Poznaniu, na ul. Opieńskiego:


Pełen obraz drogi: http://www.zumi.pl/,16.92...1a,namapie.html.
To trasa, gdzie samochody jeżdżą nawet 70-80 km/h. Nie było żadnych korków, więc rowerzysta nie wymijał żadnej kolumny samochodów, ani na jednym pasie ruchu, ani na drugim. Nie dojeżdżał jeszcze do skrzyżowania. Rowerzysta usiłował jechać wzdłuż linii, co mu się z grubsza udawało, jednak zarówno ja, jak i inni kierowcy, przez dłuższą chwilę wahaliśmy się, czy uda się go bezpiecznie minąć.

Sama również jestem rowerzystką, ale nigdy mi nie przyszło do głowy uczestniczyć w ruchu drogowym w ten sposób...
Co myślicie na ten temat???
 
 
tusia8510 
Tempus fugit...


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączyła: 26 Wrz 2008
Posty: 2126
Skąd: Gorzów/Kołobrzeg
Wysłany: 26-08-2012, 17:38   

IMO jeśli nigdzie nie chciał skrecać w lewo, co sygnalizować by musiał, powinien jechać blisko prawej . Ale to w sumie lewadzki jest z przepisami "na czasie" , niech się wypowie :razz: :mrgreen:
_________________
https://www.ratujemyzwier...-dla-kulki-otoz
 
 
jahty 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2001
Kolor Pumy: Thistle
Dołączył: 22 Lut 2012
Posty: 352
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-08-2012, 17:45   

Nie powinien tak jechać. No chyba że jest kamikadze. Tym bardziej w warunkach o których piszesz. Bo jeszcze jak by był korek to można przeboleć. No ale w ten sposób właśnie dochodzi do wypadków, niestety nieodpowiedzialność niektórych jest przerażająca i nie dosyć że sobie szkodzą to jeszcze innym mogą przykrość zrobić bo weź się tłumacz później że rowerzyste się uderzyło.
_________________

 
 
 
lewadzki
[Usunięty]

Wysłany: 26-08-2012, 17:52   

tusia8510 napisał/a:
Ale to w sumie lewadzki jest z przepisami "na czasie" , niech się wypowie


no dzieki ;)
nie wiem :P testy ryłem na pamiec , ale wydaje mi sie , ze nie, raczej nie, gdyz nie jest to pas ruchu , a ruch powinien sie odbywac prawym pasem jezdni , jesli nic nie zajmuje prawego pasa ... oooo mniej wiecej takie cos pamietam z jednego z pytan na egzaminie, wiec moja odp jest Nie :!:

tusia zabije cie za przywołanie mnie do tablicy
 
 
deejay
[Usunięty]

Wysłany: 26-08-2012, 18:01   

siadaj, bardzo dobrze.. dostatecznie :lol:
 
 
tusia8510 
Tempus fugit...


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączyła: 26 Wrz 2008
Posty: 2126
Skąd: Gorzów/Kołobrzeg
Wysłany: 26-08-2012, 19:11   

Jako nauczycielka z wykształcenia - nie mogłam się oprzeć lewadzki :D
_________________
https://www.ratujemyzwier...-dla-kulki-otoz
 
 
Agusiaczek 


Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 280
Skąd: Piaski / Lublin
Wysłany: 26-08-2012, 19:25   

lewadzki, po prostu chciałbyś mieć taką nauczycielke jak tusia8510, hehe :razz: :razz:
_________________
Bo ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy..
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 26-08-2012, 22:05   

Widzę, że z przepisami u Was tak sobie.
Generalnie macie racę, jednak pamiętajcie, że w rejonie skrzyżowań, rowerzysta może, a nawet powinien (dla własnego bezpieczeństwa), jechać środkiem jezdni.
W tym konkretnym przypadku, akurat nie widzę żadnego skrzyżowania, wiec rowerzysta nie powinien jechać środkiem
 
 
Hadzi
[Usunięty]

Wysłany: 28-08-2012, 09:55   

Zahariash napisał/a:
W tym konkretnym przypadku, akurat nie widzę żadnego skrzyżowania, wiec rowerzysta nie powinien jechać środkiem

Też mi się tak wydaje.
A czy nie powinno być tak ze powinien jechać w takim przypadku (dwa pasy w tym samym kierunku) lewą strona lewego pasa? Bo np bedzie za jakiś czas chciał skręcić w lewo...
 
 
trojan6 
Alfa Romeo GT 1.8TS


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 1830
Skąd: Białystok, Łapy
Wysłany: 28-08-2012, 10:32   

"Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy nie ma drogi dla rowerów, powinien on korzystać w pierwszej kolejności z pobocza. Musi on pamiętać o obowiązującej zasadzie nakazującej zrezygnować z jazdy poboczem, o ile jazda rowerem utrudniałaby poruszanie się pieszych lub gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy rowerzysta nie może skorzystać z pobocza (ze względu na jego brak lub na pojazdy stojące na nim) możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Oczywiście kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim. Rowerzysta poruszający się po drodze dla rowerów ma pierwszeństwo przed pieszymi. Nie dotyczy się to osób niepełnosprawnych. W przypadku korzystania z drogi dla pieszych piesi mają pierwszeństwo przed rowerami"

http://mtb.walbrzych.pl/t...uchu-drogowego/
_________________
Strony internetowe, pozycjonowanie - www.alfakoncept.pl
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 28-08-2012, 15:55   

trojan6 a słyszałeś o nowelizacji przepisów dotyczących rowerzystów :?: Szukaj dalej, bo ten przepis co przytoczyłeś nie do końca jest aktualny. :568:
 
 
trojan6 
Alfa Romeo GT 1.8TS


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 1830
Skąd: Białystok, Łapy
Wysłany: 28-08-2012, 19:16   

yyyy... no jest coś takiego jak nowelizacja .... ale z drugiej strony przemysł dwuśladowy nie rozwija się tak szybko jak motoryzacyjny, w ziązku z czym przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów nie zmieniają się zbyt często - tak brzmi moja teoria. Jak jest w praktyce - kij wie.
_________________
Strony internetowe, pozycjonowanie - www.alfakoncept.pl
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 28-08-2012, 21:21   

trojan6 Rowerzysta ma prawo jechać środkiem, ale tylko w pobliżu skrzyżowania. Zasada prawej strony i ścieżki rowerowej jak najbardziej obowiązuje nadal.
Ponieważ sporo jeżdżę rowerem, to swego czasu interesowałem się tymi nowymi przepisami

Szybki podgląd :

6. Jazda rowerem środkiem pasa na skrzyżowaniu.

Dotychczas rowery tak jak inne pojazdy, zobowiązane były do jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

O co chodzi: Nowy przepis ma zapobiec sytuacjom, gdy wyprzedzające na skrzyżowaniu rowerzystę auto skręca w prawo, zajeżdża mu drogę.

Gdy jedziesz rowerem - naprawdę warto korzystać z tego udogodnienia - gdy jedziesz środkiem pasa, widać cię lepiej, a do tego uniemożliwiasz samochodom niebezpieczny manewr. Pamiętaj o tym, że po zjechaniu ze skrzyżowania, znów musisz trzymać się możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Gdy jedziesz samochodem - teraz trąbienie na rowerzystów jadących środkiem pasa nie będzie miało podstaw prawnych. Ale nie denerwuj się - rowerzysta na skrzyżowaniu nie jedzie z reguły wolniej od samochodu.


A tu można trochę więcej się dowiedzieć
http://polskanarowery.spo...atkujacych.html

:564:
 
 
Magenta 
AKA Misia vel Nika


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1999
Kolor Pumy: Pacific Green
Dołączyła: 27 Sie 2009
Posty: 928
Skąd: Poznań
Wysłany: 28-08-2012, 21:31   

Otóż to.
Temu rowerzyście, którego widziałam, środek pasa pomylił się ze środkiem dwupasmowej jezdni.
No i do skrzyżowania było jeszcze daleko.
Strach nawet na takiego delikwenta zatrąbić...
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 28-08-2012, 21:38   

No mnie najbardziej szlag trafia, jak widzę rowerzystę jadącego po ulicy, a z boku ścieżka rowerowa. :566:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo