Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Radioodtwarzacz Ford CD6000 - wyjście AUX / mp3 via BT
Autor Wiadomość
Dukes 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Wysłany: Dzisiaj 0:16   Radioodtwarzacz Ford CD6000 - wyjście AUX / mp3 via BT

Witam :)

znużony ciągłym nagrywaniem kolejnych CD ze swoimi ulubionymi płytami postanowiłem zrobić coś z fabrycznym radiem aby chociaż trochę zbliżyło się do dzisiejszych norm i standardów.
Jakiś czas wpadłem na pewien blog gdzie gość opisywał wyprowadzenie gniazda mini jack (AUX) wpinając się bezpośrednio w wyjście odtwarzacza CD w radiu. Rozwiązanie bardzo proste i skuteczne, tym bardziej, że ktoś kto projektował płytkę z kontrolerem CD playera bardzo ułatwił to zadanie i bardzo ładnie opisał dokładnie wszystkie tzw. test pady :)

Wystarczy zakupić gniazdo mini lub micro jack, przylutować się do padów LOUT, ROUT i AAGND1 lub AAGND2 i mamy prawie już działające wyjście AUX w radiu :) Prawie, bo trzeba jeszcze w jakiś sposób oszukać odtwarzacz aby "myślał", że odtwarza muzykę z płyty. Do tego potrzebny będzie dowolny edytor dźwięku, ja posłużyłem się AudaCity i stworzyłem 59 minutową "cichą" mp3, którą wypaliłem na płycie w formie "Audio CD". Teraz należy podłączyć telefon, tablet, odtwarzacz mp3 (lub cokolwiek innego z wyjściem słuchawkowym) za pomocą przewodu do gniazda AUX, które właśnie sobie przylutowaliśmy, włożyć naszą cichą płytę do radia, włączyć CD i można się cieszyć muzyką z wcześniej podłączonego urządzenia w naszym samochodzie.

I być może dla większości byłby to koniec tematu, ale ja postanowiłem iść o krok dalej - zamówiłem w chinach gotowy moduł tzw. odtwarzacza BT do budowy własnych głośników przenośnych.
Ustrojstwo przyszło po 3 tyg i wygląda to tak:

Cechy:
- wejście/wyjście cyfrowe Audio,
- możliwość podłączenia przycisków,
- komunikacja po Bluetooth,
- zasilanie 5-24V DC
- pobór prądu 100 mA (zmierzyłem osobiście).

Podłączamy się z tym identycznie jak w przypadku gniazda AUX. Dodatkowo należy podłączyć zasilanie i tutaj mamy kilka możliwości. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw postanowiłem poszukać na płytce kontrolera CD pada gdzie zasilanie pojawia się dopiero w momencie wciśnięcia przycisku CD w radiu. Długo nie trzeba było szukać bo jak wspominałem, ktoś bardzo ładnie opisał wszystko :)

Na zdjęciu oznaczyłem dodatkowe dwa pady - GND2, który odpowiada za masę i V+5VA, na którym uzyskamy 5V po uruchomieniu w radiu odtwarzacza CD. Niestety radio już poskładane, a dopiero teraz zauważyłem, że nie widać tego pada na zdjęciu. W każdym razie znajduje się pomiędzy dwoma kondensatorami. Kawałek dalej jest jeszcze pad V+5VB, który spełnia dokładnie taką samą funkcję.

Dlaczego tak wybrałem? Po pierwsze aby uniknąć niepotrzebnego poboru prądu po wyłączeniu samochodu. W skrajnych przypadkach może rozładować akumulator przy długim postoju. Po drugie jest to produkt chiński bez żadnych norm i certyfikatów więc wolałem aby nie był zasilany gdy auto śpi sobie smacznie w garażu, bo jak to ktoś kiedyś zaśpiewał "wszystko się może zdarzyć" ;) . Po trzecie - prostota i wygoda, wszystkie przewody mamy wyprowadzone z jednej płytki.

Tutaj widać umiejscowienie płytki w radiu. Od spodu podkleiłem kawałkiem rzepu samoprzylepnego aby wystające piny ze złącza nie dotykały obudowy, a na narożnikach napaćkałem klejem hotglue, aby zapobiec przemieszczaniu się.

Podsumowując, urządzenie działa i robi to naprawdę dobrze :) Dźwięk jest czysty, brak jakichkolwiek zakłóceń, nic nie szumi, nie buczy i naprawdę jestem zadowolony. Oczywiście wiem, że można zmienić radio na lepsze, które taki bajer będzie miało w standardzie jednak mi osobiście obecna jakość jak najbardziej wystarcza, a jednocześnie zachowałem fabryczny wygląd deski rozdzielczej :)

Odpowiedz do tematu