Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
olej w skrzyni biegów
Autor Wiadomość
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 21-05-2014, 18:25   olej w skrzyni biegów

Trafiło mnie, ze muszę dolać olej do skrzyni biegów. Prymitywnie to; "syntetyczny 75W-90", powinny być mieszalne. Ale jak zacząłem, grzebać to w TIS'ie znalazłem WSD-M2C200-B . Na ProjectPuma, gość po remoncie skrzyni wlewał WSD-M2C200-C . A wg tego--> Ford Oil Specifications niby to samo, ale jednak....

Ktoś coś podpowie ? Jaki olej kupić ?
mam silnik 1,4, ale skrzynie (chyba?) we wszystkich modelach są te same
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 21-05-2014, 18:51   

Kup Carluba 75W-90 i wszystko będzie ok ;) W suchą skrzynie wchodzi 2.8L, a generalnie dolewa się do poziomu 1 cm poniżej korka wlewu oleju.
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 21-05-2014, 22:24   

Dukes; problem mój jest taki. Przypadkowo zauważyłem "zapoconą" z kroplami oleju skrzynię. Po oględzinach dostrzegłem rysy, walniecie. Obfotografowałem. Po dwóch tygodniach obserwacji (~500km przejechane), zero kropli oleju pod samochodem. Obfotografowałem. Zmyłem zabrudzenia, nie zauważając śladów wycieku.
I teraz mój dylemat. Czy dolać tylko olej fordowski (drogi)? Czy od razu wymienić cały (np.tańszy który polecasz?
Bo dolać muszę
ps. zmiana biegów nadal jest "poprawna" , na pewno nie idealna, już słyszę tarcia, ale to może być moją fobią i sugestiami :razz:
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 21-05-2014, 23:15   

Moim zdaniem nie warto, olej to olej i równie dobrze na Hipolu będzie chodzić ta skrzynia, w końcu to nie hydrauliczny automat ;) Generalnie Ford twierdzi, że olej wystarczy na całe życie samochodu i nie ma procedury jego wymiany, a nawet "kurka" spustowego :P Jest co prawda śrubka, którą można wykręcić i część oleju wypłynie ale to ledwie połowa.
W poniedziałek miałem wymienianą skrzynie biegów i mechanik wlał do niej właśnie tego Carluba 75W-90 i powiem Ci, że skrzynia chodzi super. Przede wszystkim cichutko i bardzo lekko wchodzą biegi w porównaniu do poprzedniej.
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 24-05-2014, 12:53   

dla potomnych uporządkuje moje wpisy :mrgreen:

[1][2]
[ 3 ]
[1] fotka gdy zauważyłem problem, [2] po 2 tygodniach (jazda w deszczu!) [3] po umyciu, przetarciu brudów.
Obczaiłem, że 1 litr dedykowanego, fordowskiego oleu to wydatek 70zł~120zł . 3 litry (potrzeba 2,8l.) "jakiegoś" , syntetycznego oleju przekładniowego kosztuje 90zł~150zł.
I stąd moje dylematy finansowe. Bo ile mogę dolać? 100ml ? ..500ml ? raczej na pewno pół litra zostanie. Za porównywalną kasę można wymienić cały olej, ale dolewając do pozostałości po spuszczeniu (nie ma prostej metody przepłukania skrzyni biegów).
Udałem się więc do MĄDREGO mechanika. I szok, bo po organoleptycznych oględzinach stwierdził, że nie jest to wyciek ze skrzyni, tylko jest to olej silnikowy i usterką jest simering, uszczelniacz "między silnikiem a sprzęgłem". Rzekł - jeździć

Z całej sprawy najgorsze jest, że mam już fobie i "drugi bieg na pewno wchodzi mi ciężko, nawet słyszę metaliczne dźwięki"
Korci mnie dolewka .. :lol:

[ Dodano: 30-09-2015, 20:56 ]
edit fotki
Ostatnio zmieniony przez leman 30-09-2015, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 30-09-2015, 21:45   

Rzekł jeździć, bo jak olej zacznie się lać litrami to do wymiany będzie przy okazji kompletne sprzęgło i będzie można więcej skasować :P
 
 
temek15 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1999
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 07 Gru 2014
Posty: 133
Skąd: Dobczyce
Wysłany: 25-01-2016, 23:19   

Robiłem właśnie przegląd i koleś powiedział mi, że cieknie mi olej ze skrzyni :O Tylko zastanawia mnie fakt, że nie ma żadnego śladu na kostce by coś kapało. Orientujecie się może jaki jest mniej więcej koszt wymiany uszczelki? Dużo będzie z tym roboty?
_________________
Dziękuję za uwagę!
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 26-01-2016, 23:45   

Wejdź pod auto i zerknij czy masz zapocenie lub wyciek w miejscach gdzie półosie wychodzą ze skrzyni i na łączeniu skrzyni z silnikiem. Możesz również zerknąć pod skrzynkę z akumulatorem, tam znajduje się taki plastykowy "dynks", czyli odpowietrznik skrzyni, tamtędy również olej lubi uciekać i wtedy spływa po skrzyni biegów. Generalnie, jeśli miałbyś wyciek na uszczelniaczach półosi to jest to do zrobienia w warunkach domowych, szczególnie prawa półosi (dłuższa) bo po odkręceniu łożyska podpory półosi i wyjęciu amortyzatora z zwrotnicy, można tą półoś bardzo łatwo wysunąć ze skrzyni. Gorzej jeśli chodzi o lewą półoś ponieważ wchodzi do skrzyni na klips, przez co trzeba mieć odpowiedni "ajzol" i znaleźć dogodny punkt podparcia aby tą półoś wypiąć ze skrzyni ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo