Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gaydek
26-09-2008, 15:02
Migacze
Autor Wiadomość
Lula 
i PanKierownik


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączyła: 05 Lip 2007
Posty: 182
Skąd: Mogilno Strzelno
Wysłany: 12-12-2007, 09:30   

hmm, to może by przy okazji zrobić to tak, aby żarówki LED w kierunkowskazach można było stosować bez obawy że przerywacz uzna ją za spaloną?
no, chyba że ta przeróbka uwzględnia standardowy przerywacz i jest to tylko jakieś "podtrzymanie" na określony czas impulsu z włącznika kierunków...
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 12-12-2007, 09:35   

Lula, Przerywacz sprawdza pobór prądu przez żarówki i rownolegle do ledów trzeba byłoby dołączać rezystory o wartości zbliżonej do wartości rezystancji żarówki, zeby uzyskać przepływ takiego samego prądu - wg. mnie niepotrzebne straty prądu, lepiej stosować zwykłe żarówki.
_________________
Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)
Pumy już nie ma :(
 
 
 
Snaco 
&Sadzik C4 VTS


Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 3064
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 12-12-2007, 09:53   

Lula napisał/a:
jest to tylko jakieś "podtrzymanie" na określony czas impulsu z włącznika kierunków...

tak wlasnie jest. Prawdopodobnie sprawe załatwi jakis mały kondensator.
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 12-12-2007, 10:36   

nie kondensator - tylko rezystor
Kondensator po podłączeniu go do prądu stałego nie przewodzi, a tu chodzi o uzyskanie odpowiedniego prądu żeby dociążyć przerywacz (chodzi mi o żarówki LED)
_________________
Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)
Pumy już nie ma :(
 
 
 
Snaco 
&Sadzik C4 VTS


Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 3064
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 12-12-2007, 10:39   

Cytat:
(chodzi mi o żarówki LED)

a mi o zwykle zarowki. i prad w kondensatorze ktory pozwoli mrugnąć kierunkowskazom ze 3 razy po puszczeniu przełącznika.
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 12-12-2007, 10:43   

Ale kondensator działa tak że rozładowywuje sie ciągle, czyli żarówki by gasły powoli. Tutaj trzeba zastosować generator sygnału prostokątnego i licznik zliczający do trzech impulsów - całość do zrobienia na dwóch układach scalonych. Mam już to zrobione, tylko jeszcze nie wiem jak to wpiąć w instalacje pumy :/

Ps. prąd pobierany przez zarówki kierunków wynosi około 4A takze musiałby to być dosyć poteżny kondensator żeby można było zauwazyć to powolne przygasanie żarówki.
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 12-12-2007, 10:47   

Wlasnie dzieki tobie Snaco wpadłem na prostszy pomysł :mrgreen: Żeby zastosować układ czasowy ktory tylko zliczy trzy migniecia kierunku i odetne podtrzymanie - heh genialne :mrgreen:
 
 
 
Snaco 
&Sadzik C4 VTS


Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 3064
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 12-12-2007, 10:54   

JA jestem laikiem w tej dziedzinie. Mowie tylko to co mowił TAM. On bedzie wiedzial na pewno jak zrobic taki uklad. Nie wiem czy kondensator bedzie sam czy cos jeszcze do tego. Tak czy siak jesli Ci pomoglem to sie ciesze.

To jak? nikt wiecej nie chce miec nowoczesnych kierunkowskazów???
 
 
 
Lula 
i PanKierownik


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączyła: 05 Lip 2007
Posty: 182
Skąd: Mogilno Strzelno
Wysłany: 12-12-2007, 16:13   

tomcio napisał/a:
Lula, Przerywacz sprawdza pobór prądu przez żarówki


no, zgadzam się że szkoda prądu na grzanie rezystorków, też właśnie dlatego myślałam o przerywaczu, który by nie sprawdzał poboru... [chyba że zainstalować jakiś stary, ale toto mechaniczne i pewnie awaryjne byłoby...

ale led bym se wsadziła w kierunkowskazy - fajnie wygląda [IMO]
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 12-12-2007, 17:21   

Jeśli bardzo chcesz, to jak odkryje jak zbudowany jest ten przerywacz w pumie to Ci zrobie taki który nie sprawdza ;)
_________________
Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)
Pumy już nie ma :(
 
 
 
Lula 
i PanKierownik


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1998
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączyła: 05 Lip 2007
Posty: 182
Skąd: Mogilno Strzelno
Wysłany: 14-12-2007, 09:12   

tomcio napisał/a:
Jeśli bardzo chcesz, to jak odkryje jak zbudowany jest ten przerywacz w pumie to Ci zrobie taki który nie sprawdza ;)


no raczej! :) [parafrazując pewną reklamę :) ]

a zdaje mi się że już wcześniej czytałam w różnych postach o zastępowaniu żarówek ledem i ludzie narzekali na przerywacz - więc pewnie nie tylko mi by się takie coś przydało
[chyba że ostatecznie okaże się że diody zamiast żarówek robię blee...]
a - wnioskuję, także z innych postów, że tomcio jest elektronikiem?
to może powie w jaki sposób wydobyć z fabrycznego radia niski sygnał [line] do wzmacniacza zewnętrznego? siakoś za potencjometrem głośności a przed końcówką mocy? czy może inaczej jest to tutaj skonstruowane? czy może jakiś dodatkowy układ trzeba by dorobić?
bo moim zdaniem z wyjść głośnikowych to jest blee....
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 14-12-2007, 14:06   

Lula napisał/a:
wnioskuję, także z innych postów, że tomcio jest elektronikiem?


Poczytaj w profilu zawód i zainteresowania :mrgreen:


Lula napisał/a:
to może powie w jaki sposób wydobyć z fabrycznego radia niski sygnał [line] do wzmacniacza zewnętrznego?


Oczywiście ze powie. Musisz dolutować przed koncówką mocy przewodzik i wyprowadzić na zewnątrz. Do potencjometru nie przylutujesz, ponieważ jest cyfrowy :wink: Powiedz dokładnie jakie masz radio (albo najlepiej zrób fotke końcówkom mocy) i wrzuć, to powiem Ci dokładnie pod jakie piny należy podlutować przewodzik. Ew. wyślij (przywieź) radyjko to zrobie to :cool:

Lula napisał/a:
bo moim zdaniem z wyjść głośnikowych to jest blee....


Słusznie - tam ją są duże zniekształcenia, a także prądy zwrotne z głośników.

Co do przerywacza, to musisz poczekać aż wynajde jakieś info jak on jest skonstruowany.
 
 
 
Snaco 
&Sadzik C4 VTS


Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 3064
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 14-12-2007, 14:16   

TAM ma zamiescic za czas jakis schemat plytki. Rozmawialismy na wczorajszym spocie i mowil ze wie jak to wszystko zrobic. Co do ledow to potrzebny jest osobny uklad. Mowil ze podejmie sie zrobienia tych układow. Pozostaje czekac.
 
 
 
tomcio 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1365
Skąd: RLE
Wysłany: 14-12-2007, 15:11   

Snaco, a moze zdradzi jakas tajemnice o przerywaczu - przynajmniej gdzie on jest i co jest wyprowadzone na jego pinach...
_________________
Naprawa laptopów, płyt głównych, urządzeń sieciowych, sprzętu estradowego i studyjnego, telewizorów i monitorów LCD... Poza tym reszta elektroniki po uzgodnieniu :)
Pumy już nie ma :(
 
 
 
Opoya 
Szarak ST225


Dołączyła: 14 Wrz 2004
Posty: 4581
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-12-2007, 18:05   

tomcio, przecież to gdzie jest przekaźnik znajdziesz w instrukcji! Jest na forum.
Napisz mi, co jeszcze chcesz wiedzieć...
_________________

Opoya ma wysublimowany gust (by foo)
Opoya [...] może wszystko (by Snaco)
Opoya [...] jesteś Boska (by Waluś)
Opoya, Jestes super dziewczyna (by Mr.Maya)
Jak zwykle Matula Opoyka nie przezyje jak sie nie przyczepi :-) Uwielbiam Cie :-) (by bleade)
Opoya, [...] gratki dla ciebie kochaniutka (by rafalski69)
Opoya opoko ty nasza (by Beata)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo