Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Radioodtwarzacz Ford CD6000 - wyjście AUX / mp3 via BT
Autor Wiadomość
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 25-06-2017, 23:16   Radioodtwarzacz Ford CD6000 - wyjście AUX / mp3 via BT

Witam :)

znużony ciągłym nagrywaniem kolejnych CD ze swoimi ulubionymi płytami postanowiłem zrobić coś z fabrycznym radiem aby chociaż trochę zbliżyło się do dzisiejszych norm i standardów.
Jakiś czas wpadłem na pewien blog gdzie gość opisywał wyprowadzenie gniazda mini jack (AUX) wpinając się bezpośrednio w wyjście odtwarzacza CD w radiu. Rozwiązanie bardzo proste i skuteczne, tym bardziej, że ktoś kto projektował płytkę z kontrolerem CD playera bardzo ułatwił to zadanie i bardzo ładnie opisał dokładnie wszystkie tzw. test pady :)



Wystarczy zakupić gniazdo mini lub micro jack, przylutować się do padów LOUT, ROUT i AAGND1 lub AAGND2 i mamy prawie już działające wyjście AUX w radiu :) Prawie, bo trzeba jeszcze w jakiś sposób oszukać odtwarzacz aby "myślał", że odtwarza muzykę z płyty. Do tego potrzebny będzie dowolny edytor dźwięku, ja posłużyłem się AudaCity i stworzyłem 59 minutową "cichą" mp3, którą wypaliłem na płycie w formie "Audio CD". Teraz należy podłączyć telefon, tablet, odtwarzacz mp3 (lub cokolwiek innego z wyjściem słuchawkowym) za pomocą przewodu do gniazda AUX, które właśnie sobie przylutowaliśmy, włożyć naszą cichą płytę do radia, włączyć CD i można się cieszyć muzyką z wcześniej podłączonego urządzenia w naszym samochodzie.

I być może dla większości byłby to koniec tematu, ale ja postanowiłem iść o krok dalej - zamówiłem w chinach gotowy moduł tzw. odtwarzacza BT do budowy własnych głośników przenośnych.
Ustrojstwo przyszło po 3 tyg i wygląda to tak:



Cechy:
- wejście/wyjście cyfrowe Audio,
- możliwość podłączenia przycisków,
- komunikacja po Bluetooth,
- zasilanie 5-24V DC
- pobór prądu 100 mA (zmierzyłem osobiście).

Podłączamy się z tym identycznie jak w przypadku gniazda AUX. Dodatkowo należy podłączyć zasilanie i tutaj mamy kilka możliwości. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw postanowiłem poszukać na płytce kontrolera CD pada gdzie zasilanie pojawia się dopiero w momencie wciśnięcia przycisku CD w radiu. Długo nie trzeba było szukać bo jak wspominałem, ktoś bardzo ładnie opisał wszystko :)



Na zdjęciu oznaczyłem dodatkowe dwa pady - GND2, który odpowiada za masę i V+5VA, na którym uzyskamy 5V po uruchomieniu w radiu odtwarzacza CD. Niestety radio już poskładane, a dopiero teraz zauważyłem, że nie widać tego pada na zdjęciu. W każdym razie znajduje się pomiędzy dwoma kondensatorami. Kawałek dalej jest jeszcze pad V+5VB, który spełnia dokładnie taką samą funkcję.

Dlaczego tak wybrałem? Po pierwsze aby uniknąć niepotrzebnego poboru prądu po wyłączeniu samochodu. W skrajnych przypadkach może rozładować akumulator przy długim postoju. Po drugie jest to produkt chiński bez żadnych norm i certyfikatów więc wolałem aby nie był zasilany gdy auto śpi sobie smacznie w garażu, bo jak to ktoś kiedyś zaśpiewał "wszystko się może zdarzyć" ;) . Po trzecie - prostota i wygoda, wszystkie przewody mamy wyprowadzone z jednej płytki.



Tutaj widać umiejscowienie płytki w radiu. Od spodu podkleiłem kawałkiem rzepu samoprzylepnego aby wystające piny ze złącza nie dotykały obudowy, a na narożnikach napaćkałem klejem hotglue, aby zapobiec przemieszczaniu się.

Podsumowując, urządzenie działa i robi to naprawdę dobrze :) Dźwięk jest czysty, brak jakichkolwiek zakłóceń, nic nie szumi, nie buczy i naprawdę jestem zadowolony. Oczywiście wiem, że można zmienić radio na lepsze, które taki bajer będzie miało w standardzie jednak mi osobiście obecna jakość jak najbardziej wystarcza, a jednocześnie zachowałem fabryczny wygląd deski rozdzielczej :)
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 05-08-2017, 22:30   

Szkoda, że photobucket.com poszło drogą imageshack.us...trudno damy radę :razz:


Wpierw, gratulacje!. Drugie to; Wreszcie! Po 4 latach doczekałem się sensownej odpowiedzi w temacie z przed lat 12.--> mp3 w seryjnym car audio :grin:
I najważniejsze dla mnie
Dukes napisał/a:
.... a jednocześnie zachowałem fabryczny wygląd deski rozdzielczej :)

Tak od tyłu, to tej twojej chińszczyzny trochę nie pojąłem. Na moją lamerską logikę, to wychodzi, że musi ona być też aktywowana "cichą płytką" CD. Tzn. masz dodatkowo bluetooth, zamiast tylko zwykłego odtwarzacz mp3 na AUX?? Jak tak jest, to ...trochę szkoda zachodu, moim zdaniem :razz:
Sam pomysł wpięcia się w wyjście odtwarzacz przed wzmacniaczem jest wg mnie ciekawy i pewnie sobie go zrobię. Próbuję jednak ogarnąć "drobne" różnice. Niby dotyczą tylko masy, ale to samo radio ( Ford CD6000), a trzy różne płytki odtwarzacza CD??


Ty masz minus na 2 i 4 pinie taśmy, "blogowy gość" na 1 i 4, a ja na 1 i 2 ?????? (wyjścia kanałowe są wszędzie na 3 i 5 pinie)
Niby to tylko masa, ale jak idea opiera się na "oszukaniu szumów" to ....masa zaczyna mieć znaczenie :razz:
Tak czy siak pomysł ciekawy i prawie na pewno z niego skorzystam !! choć korci mnie gniazdo zmieniarki :razz:

Ideałem byłby schemat radia 6000-Cd :sad:
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 08-08-2017, 20:57   

Cichej płyty nie unikniesz, bo trzeba oszukać radio aby "myślało", że odtwarza płytę CD :P

leman napisał/a:
Tzn. masz dodatkowo bluetooth, zamiast tylko zwykłego odtwarzacz mp3 na AUX??


Tak bo odtwarzacze mp3 odchodzą do lamusa z racji, że każdy dzisiejszy telefon jest świetnym odtwarzaczem mp3 i na dodatek ogranicza go tylko rozmiar karty pamięci ;) Także, moim zdaniem łatwiej i prościej jest puszczać muzykę po BT, bez kabli :P Mamy kompatybilność z praktycznie wszystkimi dzisiejszymi urządzeniami multimedialnymi. A mało tego, można łatwo podłączyć do tego modułu mikrofon i mamy od razu zestaw głośnomówiący do auta :)

PS. fotki poprawię w najbliższym czasie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo