Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotografia
Autor Wiadomość
cobraswiecie 
CSW Kuj-Pom


Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 1318
Skąd: Świecie n/W
Wysłany: 20-03-2012, 08:58   Fotografia

Widzę,że na forum jest kilka osób,które mają fajne pomysły do fotografowania i mają pojęcie w temacie.Kupiłem ostatnio aparat (troszkę słaby fujifilm s 2950)ale dla amatora wycieczek będzie się nadawał.Mam pytanie odnośnie takowych zdjęć...
http://imageshack.us/phot...c01711male.jpg/
W aparacie jest sporo ustawień a nie jak w zwykłym kompakcie z przyjęcia i troszkę ciężko się wprawić w nowy system.I jeszcze pytanie jak uzyskać taki dobry panning?co trzeba dokładnie ustawić i ile?.Chodzi mi o coś jak w tym artykule
http://www.trochetechniki...bic,t,1092.html

Czytając wypowiedz na jednym z forum.Użytkownik zrobił 150 zdjęć i tylko dwa mu wyszły a jego motto pod profilem:)
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
_________________
Przyspieszenie to najlepszy sposób na spędzenie czasu między zakrętami...
Moja Pumka:
http://www.polskajazda.pl...Ford/Puma/74364
 
 
Magenta 
AKA Misia vel Nika


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1999
Kolor Pumy: Pacific Green
Dołączyła: 27 Sie 2009
Posty: 928
Skąd: Poznań
Wysłany: 20-03-2012, 11:15   Re: Fotografia

W necie jest mnóstwo stron poświęconych fotografii, myślę, że dużo szybciej uzyskasz odpowiedź pytając Google, a nie na forum KFP. :)
Zresztą, sam cytujesz tu jeden z przydatnych artykułów... Nie czytałeś? :)

A pierwszym krokiem do zdjęć świateł w ruchu jest statyw. ;) No i dłuższy czas naświetlania.
_________________
 
 
cobraswiecie 
CSW Kuj-Pom


Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 1318
Skąd: Świecie n/W
Wysłany: 20-03-2012, 11:43   

Zaczynam tutaj ten temat bo może ktoś wrzuci jakieś fajne fotki zrobione własnoręcznie a na spocie będę mógł wyczaić i podpytać co i jak się robi.Strony już przewertowałem :mrgreen: .
_________________
Przyspieszenie to najlepszy sposób na spędzenie czasu między zakrętami...
Moja Pumka:
http://www.polskajazda.pl...Ford/Puma/74364
 
 
Tast 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1029
Skąd: Pruszcz Gd. / Londyn
Wysłany: 20-03-2012, 17:32   

Jak na moje to pytasz o dwa zupełnie różne rodzaje zdjęć...

Pierwszy rodzaj:



To po prostu efekt ustawienia dłuuuugiego czasu otwarcia migawki. Efekt rozmytych świateł dają przejeżdżające auta, które są za ciemne by się "odbić" na matrycy, a jedynie ich światła zostawiają ciekawą smugę. Bez statywu nie da rady :( .

Drugi typ to paning, czyli łapanie tego co ruchome i staranie się żeby wyszło jak najbardziej... nieruchome, a za to z rozmytym tłem. To wyższa szkoła jazdy. Czas otwarcia migawki jest również dłuższy (ale nie tak długi jak w poprzednim przypadku) i trzeba starać się utrzymywać fotografowany obiekt w tym samym miejscu względem obiektywu, czyli innymi słowy trzeba nadążyć aparatem za ruchem obiektu.

Moim zdaniem tutoriale i poradniki można czytać, ale nic nie zastąpi treningów :razz: .

Ja dzisiaj chyba znowu wybiorę się z Pumą na małą sesję :P .
 
 
 
cobraswiecie 
CSW Kuj-Pom


Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 1318
Skąd: Świecie n/W
Wysłany: 20-03-2012, 17:37   

Ta fotka to Twoje dzieło bo fajnie wyszło:)W fotki makro też się bawisz?No poczytać to sobie poczytałem a teraz tylko przyjdzie czas na małe próby.
_________________
Przyspieszenie to najlepszy sposób na spędzenie czasu między zakrętami...
Moja Pumka:
http://www.polskajazda.pl...Ford/Puma/74364
 
 
Szczepan 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 198
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-03-2012, 21:15   

Panoramowanie kochani, paning nie jest używanym określeniem do tego rodzaju fotek ( http://www.michalszczepan...funduje-puchar/ - zdjęcie zielonego malucha). Pytaj o czym nie wiesz, postaram się odpowiedzieć :wink:
_________________

Ostatnio zmieniony przez Gaydek 21-03-2012, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 25-03-2012, 00:10   

Tak mi się spodobała wczorajsza lekcja, ze teraz szukam sobie wyzwań :mrgreen:
XI piętro, zoom + statyw. Długi czas naświetlania, przed zdjęciem pobrany wzornik bieli. (od dzisiaj kartkę papieru noszę przy sobie :grin: ). Niestety nie pamiętam ustawień. Fotka wyszła za drugim razem :razz:



Uploaded with ImageShack.us

ps.
Fotka nie został poddana absolutnie żadnej korekcie. Foto bezpośrednio z aparatu.

[ Dodano: 25-03-2012, 23:40 ]
Tym razem fotka z okna. Wyszło za .... którymś tam razem, problemy z ostrością były :???:



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Panie Tast, czemu lampy mi świecą na niebiesko :?:
Ostatnio zmieniony przez Zahariash 26-03-2012, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tast 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1029
Skąd: Pruszcz Gd. / Londyn
Wysłany: 26-03-2012, 08:43   

Zdjęcia naprawdę fajne :mrgreen: .

Co do balansu bieli to polecam artykuł:
http://cyfrografia.pl/balans_bieli.html

Cytat:
Ręczne ustawienie balansu bieli polega na umieszczeniu przed obiektywem białego przedmiotu, na przykład zwykłej kartki papieru, który posłuży do zdiagnozowania wpływu oświetlenia danej sceny, i sfotografowaniu go. Istnieje przy tym konieczność precyzyjnego doboru ekspozycji, ponieważ błędne naświetlenie może doprowadzić do przekłamań na etapie odczytu balansu bieli.

Czyli jak na moje to ustawiłeś odpowiedni balans bieli dla oświetlenia w otoczeniu aparatu, a nie dla oświetlenia gdzieś tam daleko za oknem, stąd przekłamania. Ja bym spróbował zrobić to zdjęcie jeszcze raz, ale przy wykorzystaniu wgranych już w aparat ustawień korygujących balans bieli dla oświetlenia takimi lampami, nie będzie potrzebny wzorzec i myślę, że wyszłoby lepiej :) .
 
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 26-03-2012, 09:34   

Dlatego wrzuciłem fotkę w taki stanie, aby móc się poprawić, dzięki :grin:
 
 
Opoya 
Szarak ST225


Dołączyła: 14 Wrz 2004
Posty: 4581
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-03-2012, 13:21   

Powiedziałam (na gg, nie na forum) wczoraj to samo co Tast :mrgreen:

Dodam, że niestety lampy sodowe (te świecące na rudo-pomarańczowo) nie mają pełnego spektrum światła, Brakuje głównie niebieskiego i zielonego, czyli te barwy będą kiepsko widoczne, nawet z prawidłową korekta balasnu bieli. Cięzko będzie np. zrobić zdjęcie trawy oświetlonej tym źródem światła.

Proponuję chętnym poeksperymentować, np. wyjść wieczorem i porobić fotki tej samej sceny (najlepiej z różnokolorowymi przedmiotami) z różnie ustawionym balansem bieli, predefiniowanymi w aparacie, auto i ręcznym. Taki seans da dużo więcej niż czytanie iluś tam podręczników.

I jeszcze jedna ważna uwaga. Oglądamy zdjęcia na wyświetlaczu aparatu lub na monitorze komputera. Z wyświetlaczem właściwie nic nie zrobimy, ale monitor powinien być przynajmniej trochę skalibrowany. Nie namawiam do kupowania specjalnych kalibratorów, są programy przy których pomocy można to zrobić pobieżnie. Ale takie "pobieżnie" jest dużo lepsze od niczego.
_________________

Opoya ma wysublimowany gust (by foo)
Opoya [...] może wszystko (by Snaco)
Opoya [...] jesteś Boska (by Waluś)
Opoya, Jestes super dziewczyna (by Mr.Maya)
Jak zwykle Matula Opoyka nie przezyje jak sie nie przyczepi :-) Uwielbiam Cie :-) (by bleade)
Opoya, [...] gratki dla ciebie kochaniutka (by rafalski69)
Opoya opoko ty nasza (by Beata)
 
 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 26-03-2012, 17:30   

Ło Matko Ty moja Kochana. Daj ogarnąć jedno i mi tu nie kalibruj mózgu, podczas filtracji informacji :mrgreen: :564:
 
 
Szczepan 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 198
Skąd: Wrocław
Wysłany: 26-03-2012, 19:25   

hehe, na moje oko to dałeś za mało Kelwinów ściągając z białej kartki balans według tego wzorca (m.in. przez to wyszło bardzo zielono). Pewnie w granicach 2800K, byłoby 3500K i zupełnie inne barwy (patrz Twój avatar) Z drugiej strony foto wygląda artystycznie dość, więc trzeba próbować.
:mrgreen:
_________________

 
 
Zahariash
[Usunięty]

Wysłany: 26-03-2012, 21:46   

Zabawa przednia :mrgreen: . Zwiększyłem ISO 80, na ISO 100, no i ustawiłem możliwie krótki czas naświetlania (fotka wyżej ). Kombinuję dalej, bo to jeszcze nie jest efekt zadowalający (zabawa z ISO, jest fajna, tylko te "szumy" ją psują :???: )

[ Dodano: 27-03-2012, 21:24 ]
Dobra, kończę zabawę z tym widokiem. Teraz mi się podoba bardzo, a Profesjonalistów, proszę o przymrużenie oka na balans :wink: Jak te światła lamp, mają być białe, skoro świecą za żółto :?: :!:



Uploaded with ImageShack.us
 
 
Tast 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Kolor Pumy: Moondust Silver
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1029
Skąd: Pruszcz Gd. / Londyn
Wysłany: 27-03-2012, 20:52   

No pięknie! :smile:
 
 
 
Opoya 
Szarak ST225


Dołączyła: 14 Wrz 2004
Posty: 4581
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-03-2012, 00:27   

No właśnie o to chodzi by była przednia zabawa :D
Zahariash, nie dziw się, że nie od razu wszystko się udaje. Ale trochę samozaparcia, trochę czasu i wiedzy, a efekty będą coraz lepsze.
_________________

Opoya ma wysublimowany gust (by foo)
Opoya [...] może wszystko (by Snaco)
Opoya [...] jesteś Boska (by Waluś)
Opoya, Jestes super dziewczyna (by Mr.Maya)
Jak zwykle Matula Opoyka nie przezyje jak sie nie przyczepi :-) Uwielbiam Cie :-) (by bleade)
Opoya, [...] gratki dla ciebie kochaniutka (by rafalski69)
Opoya opoko ty nasza (by Beata)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo