Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gaydek
24-07-2008, 23:48
Nadrzędność kwoty słownie nad cyfrową
Autor Wiadomość
Maniek 
*****


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 217
Skąd: HollyŁódź
  Wysłany: 21-07-2008, 19:26   Nadrzędność kwoty słownie nad cyfrową

Witajcie,
potrzebuję znaleźć przepis prawny (ustawa, rozporządzenie, orzeczenie sądu) który jasno będzie określał nadrzędność kwoty pisanej słownie, nad kwotą pisaną cyframi.
otrzymałem mandat karny za przekroczenie prędkości. Na mandacie mam wpisaną kwotę cyfrowo 500,00 natomiast słownie: sto złotych.
jak macie coś takiego, co mówiłoby o nadrzędności słowa pisanego nad cyfrowym, proszę o info w tym temacie
 
 
 
Boogie 
adm


Dołączył: 12 Wrz 2004
Posty: 2370
Skąd: Poznań
Wysłany: 21-07-2008, 20:12   

Maniek masz wpisaną tę kwotę na mandacie czy na druku do przelewu. Do tego wydaje mi się że nic nie wskurasz, bo na mandacie masz też wypisane za co jest on nalożony, a że obowiązuje taryfikator więc po nim ustalą która kwota jest właściwa.
_________________
Admin jest jak pogoda - trzeba zaakceptować, bo nic nie możesz zrobić, aby go zmienić
 
 
 
Maniek 
*****


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 217
Skąd: HollyŁódź
Wysłany: 21-07-2008, 20:46   

Na mandacie, przelew zrobiłem z netu, a nie na druku
 
 
 
Dietih 


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 365
Skąd: Lublin
Wysłany: 24-07-2008, 23:28   

Maniek napisał/a:
otrzymałem mandat karny za przekroczenie prędkości. Na mandacie mam wpisaną kwotę cyfrowo 500,00 natomiast słownie: sto złotych.

'no to niezły prawniczy kazus masz :twisted:

Myślę, że powinieneś zapłacić tę kwotę "słowną", czyli niższą, i na tym poprzestać! Podobnie jak Ty uważam, że pierwszeństwo ma grzywna oznaczona słownie, jednak wydaje mi sie, że wynika to z ogólnych zasad teorii prawa a nie z konkretnego przepisu. Chodzi o dokonywanie wykładni takiego mandatu, tj. o ocenianie "znaczenia" tego mandatu wedle treści słownej.
powinieneś dać sobie spokój z tym mandatem i poczekać co będzie dalej. jeśli spróbują ściągać go drodze administracyjnej do tej wyższej kwoty, wtedy sie zażalisz a jeśli to nie pomoże to poskarżysz sie do Sądu Administracyjnego a tam są mądrzy ludzie i oni wymyśla dlaczego pierwszeństwo ma określenie grzywny słownie a nie kwotowo :mrgreen:

Boogie napisał/a:
Do tego wydaje mi się że nic nie wskurasz, bo na mandacie masz też wypisane za co jest on nałożony, a że obowiązuje taryfikator więc po nim ustalą która kwota jest właściw

właśnie? co masz konkretnie na mandacie?
jeśli za prędkość to prawdopodobnie będzie tylko określenie przepisu kodeksu wykroczeń (art.86 lub 97 kw) a to nie będzie już dookreślone, za jaka prędkość dostajesz, zatem taryfikator jest tu bez znaczenia bo nikt nie dojdzie prędkości. Ponadto taryfikator obowiązuje tylko policjantów (i strażaków) natomiast Ciebie ukarać za wykroczenie można na podstawie kar przewidzianych w przepisie kw. czyli grzywna od 20 do 1000 zł w mandacie

dlatego zapłać tę stówkę i na razie olej sprawę.
mam nadzieje, że pomogłem, daj znać jak sie sprawa rozwinie :razz:
pozdro
 
 
 
Paola 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączyła: 11 Sie 2007
Posty: 1138
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-07-2008, 09:52   

Dietih napisał/a:
jeśli za prędkość to prawdopodobnie będzie tylko określenie przepisu kodeksu wykroczeń (art.86 lub 97 kw) a to nie będzie już dookreślone, za jaka prędkość dostajesz, zatem taryfikator jest tu bez znaczenia bo nikt nie dojdzie prędkości.


Wpisują jaka prędkość i poniżej jest nr art.... :/
_________________
Puma Roku 2008:
http://klubpumy.pl/viewtopic.php?t=2397
 
 
 
Dietih 


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 365
Skąd: Lublin
Wysłany: 25-07-2008, 13:00   

Paola napisał/a:
Wpisują jaka prędkość

a np. u mnie nie wpisali :lol: ale to strażacy miejscy :razz:

a nawet jeśli byłoby określona prędkość to i tak jest to bez znaczenia bo wpisanie przez funkcjonariusza kwoty słownie świadczy że taką kwotą miał zamiar ukarać. Po to jest właśnie kwota słowna wypisywana na mandacie, by uniknąć niedomówień typu cyferki rozmazane, jedynka podobna do siódemki albo na odwrót. Natomiast wpisując kwotę słownie są statystycznie mniejsze szanse by sie pomylić bo słowa są dłuższe (i jest czas na zastanowienie itd....)

jeszcze co do taryfikatora to podkreślam, że wiąże on tylko funkcjonariusza nakładającego grzywnę a jeśli wymieniony funkcjonariusz jest łajzą co nie potrafi przepisać kwoty to już inna sprawa... i ukarany nie może ponosić negatywnych konsekwencji niekompetencji funkcjonariusza

argumenty można mnożyć, dlatego uważam że masz duże szanse wyjść z tego cało :mrgreen:
pozdro

ps. Maniek, a ile miałeś km/h? :mrgreen:
 
 
 
Agunia 
Gumiś To Fajny Miś


Kolor Pumy: Panther Black
Dołączyła: 18 Paź 2005
Posty: 2239
Skąd: HoLLyŁódź
Wysłany: 26-07-2008, 00:18   

Maniek a masz punkty wypisane? i co masz napisane w opisie wykroczenia? Ja własnie looknełam wszystkie mandaty co otrzymałam i w kazdym mam co i jak jak wjechałam na zakaz ruchu to mam nr ulicy nawet, jak przekroczenie prędkości mam o ile.. Jeśli nawet nie masz o ile przekroczyłeś to jeśli miałeś mieć 500 zł i dostałeś punkty to własnie dobrze mówią taryfikator Cie pokona
_________________
Rajdy samochodowe są jak seks - nie trzeba być w tym dobrym by Ci to sprawiało przyjemność. ]
 
 
 
Maniek 
*****


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 217
Skąd: HollyŁódź
Wysłany: 05-08-2008, 20:19   

jak będę w Łodzi, zeskanuje mandat - Mandat wystawiony przez drogówkę
na mandacie mam wpisana kwotę cyfrowo która wygląda jak 506,00
słownie: sto złotych
za: przekroczenie prędkości o 52 km/h, jakiś artykuł kw
ilość punktów karnych: 10


Dietih napisał/a:
mam nadzieje, że pomogłem, daj znać jak sie sprawa rozwinie :razz:

obecnie otrzymałem listem zwykłym wezwanie do urzędu skarbowego :( abym się zgłosił w wyznaczonym terminie, wyjąłem je ze skrzynki dużo po terminie, więc nie dotarłem do US
Dietih napisał/a:
ps. Maniek, a ile miałeś km/h? :mrgreen:

niewiele 102km/h na 50 :(
Ostatnio zmieniony przez Maniek 06-08-2008, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Sqad
[Usunięty]

Wysłany: 06-08-2008, 01:54   

Agunia napisał/a:
Maniek a masz punkty wypisane?


Jak to od strażaków to chyba im nie wolno punktów dawać przynajmniej tak było niedawno, a przepisy to co chwile nowe

Maniek napisał/a:
niewiele 102km/h na 50 :(


Jak by nie patrzył jest dwukrotność czyli pięć stówek się należy :570:
 
 
bartolomeo 
night rider


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1998
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 2050
Skąd: Rybnik
Wysłany: 06-08-2008, 16:13   

Sqad napisał/a:
Jak to od strażaków to chyba im nie wolno punktów dawać przynajmniej tak było niedawno, a przepisy to co chwile nowe

teraz strażnicy wszystko mogą, niestety :/
ale gdzieś słyszałem że Straż ma czasami kłopoty z wyegzekwowaniem kasy za mandaty które wystawiła. Więc możesz poszperać jak by im taki kłopot stworzyć. Musiałbyś mieć znajomego w straży miejskiej, może by Ci pomógł. Chyba że masz od panów policjantów, nie wiem nie doczytałem.
_________________
Mój zwierzak :D --> http://klubpumy.pl/viewto...der=asc&start=0
 
 
 
Maniek 
*****


Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 1999
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 217
Skąd: HollyŁódź
Wysłany: 06-08-2008, 18:33   

Sqad napisał/a:


Jak by nie patrzył jest dwukrotność czyli pięć stówek się należy :570:

nie ma znaczenia, czy podwójne przekroczenie prędkości
zgodnie z taryfikatorem
10 punktów dostaje sie za
Popełnienie przestępstwa drogowego na przejściach dla pieszych i bezpośrednio
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości , w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu
Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo