Klub Forda Pumy Strona Główna Klub Forda Pumy
istnieje od 2000 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Piastobeben tył problem z luzem łożyska.
Autor Wiadomość
hugh_h 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 37
Skąd: k Radzymina
Wysłany: 28-09-2017, 21:31   

leman - nakrętka dociska jedynie dwa pierścienie wewnętrzne do siebie i do trzpienia, moment nie ma wpływu na luzy w łożysku.
Po dosunięciu pierścieni wewnętrznych do siebie luzy w łożysku zależą tylko i wyłącznie od wymiarów bębna i łożyska.
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 28-09-2017, 21:53   

Nadal będę się upierał przy swoim :mrgreen: A jak nie wierzysz to idź do pierwszego lepszego sklepu rowerowego i poproś aby serwisant pokazał Ci jak wygląda łożyskowanie na tzw. sterach zintegrowanych albo półzintegrowanych, w których również stosuje się łożyska stożkowe. Żeby było wiadomo o czym piszę to tutaj schemat budowy:



Jak widać jest to konstrukcja zbliżona, wygląda trochę inaczej ale zasada działania bardzo podobna.
Wewnętrzne bieżnie łożysk nie mają prawa się spotkać bo dzieli je praktycznie cała długość rury sterowej. W tej sytuacji aby skasować luz na sterach dokręca się w zasadzie na oko dopóki luz zniknie całkowicie, a jednocześnie kierownica obraca się lekko. Kiedyś próbowaliśmy kluczem dynamometrycznym i w większości przypadku 4 Nm oznacza już, że nie ruszymy kierownicą. Tak, tylko 4 Nm. Rozumiem, że w kole samochodowym działają zdecydowanie większe siły ale jak już wspominałem w innych autach z nakrętką koronkową wygląda to zupełnie podobnie bo często dokręca się nakrętkę do momentu, w którym luz znika i zabezpiecza dodatkowym elementem. Wiem, że się powtarzam.

Natomiast w Pumie jest inaczej, opisałem to dwa posty temu. Dlaczego akurat ktoś sobie wymyślił 235 Nm? To pewnie wiedzą tylko inżynierowie, którzy to projektowali ale ktoś kto kiedykolwiek dokręcał tą nakrętkę z takim momentem wie, że trzeba się troszkę spocić. Ja tłumaczę sobie to w ten sposób, że 235 Nm bo:
a) jest to zabezpieczenie przed odkręceniem się nakrętki,
b) bezpieczna wartość aby nie przekroczyć granicy wytrzymałości materiału co spowodowałoby odkształcenie plastyczne, czyli z polskiego na nasze, aby nam bieżnie wewnętrzne lekko nie spuchły :P ,
c) aby ktoś nie dokręcał tego do oporu bo patrz pkt b :mrgreen:

leman napisał/a:
Do tego nie potrzeba odkręcania(a wręcz nie powinno się!) nakrętki bębna.


Może i to się sprawdzi w nowym czy kilkuletnim aucie, ale nie w 20 letniej Pumie. Zdemontuj czujnik ABS, który siedzi tam od nowości bez uszkadzania go - stawiam flaszkę dobrej wódki ;)
 
 
hugh_h 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 37
Skąd: k Radzymina
Wysłany: 28-09-2017, 21:59   

Dukes ale do kogo to było ?

Ja potwierdzam łożysko nie ma żadnej regulacji.

ze zgniataniem bieżni wewnętrznych to żeś wykombinował haha jest to nie wykonalne
 
 
Dukes 


Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: State Blue
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 735
Skąd: Pniewy
Wysłany: 28-09-2017, 22:20   

hugh_h napisał/a:
ze zgniataniem bieżni wewnętrznych to żeś wykombinował haha jest to nie wykonalne


nie ma rzeczy niemożliwych, widziałem kiedyś magików, którzy dokręcali piastę o podobnej konstrukcji co w Pumie, kluczem pneumatycznym takim na kółkach jak do ciężarówki :mrgreen:
To było z cyklu "Co? Ja nie dam rady? Dawaj mie to tu" :mrgreen:
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 29-09-2017, 00:04   

Mam świadomość, że to już jest teoretyzowanie :razz:
Pumka stała w temp. -10°. Po krótkiej jeździe gwałtowne, wielokrotne hamowanie. Wewnętrzne bieżnie, te stykające się na ośce, piaście, mają nadal ~0°, a zewnętrzne, te w bębnie osiągają gwałtownie +40°? , +60°? To co się dzieje z luzem łożyska?
Min. dlatego wymyślono napięcie wstępne montażu łożyska Do mnie dotarło, że ktoś dobrał, wyliczył te ~235Nm jako "ściśnięcie" wstępne wewnętrznych bieżni.
Dukes w twoim przykładzie chyba są łożyska wzdłużne kulkowe


[ Dodano: 29-09-2017, 02:01 ]
Dukes napisał/a:
A o tylnych hamulcach w Pumie to można książkę napisać.

nio, ja nie mam możliwości wydawniczych :razz:
 
 
hugh_h 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 37
Skąd: k Radzymina
Wysłany: 03-10-2017, 13:02   

Koledzy .... więc reklamacja przyjęta. Kasa w reku i znowu problem co kupić ...
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 03-10-2017, 16:21   

Dopiero teraz zwróciłem uwagę na szczegół :razz:
Jak masz Pumkę z 2000r to powinieneś mieć bębny 203mm. A ten supr cenowo zestaw który zwróciłeś, to bębny 180mm. Teraz nie jestem w stanie zweryfikować czy tylna ośka(piasta) jest taka sama dla obu średnic. Być może są różnice w długości i stąd Twoje luzy po użyciu 235Nm.
 
 
hugh_h 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 2000
Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 37
Skąd: k Radzymina
Wysłany: 03-10-2017, 18:49   

Oj tam szczegóły że co ja niby nie naciągnę bębna 181 na szczeki 203 ?

[ Dodano: 12-10-2017, 11:04 ]
tym razem ok,
brembo upolowane po 40zł i łożyska optimal

a ja nie wiem o co chodzi wam z tymi samoregulatorami .... one się same regulują, składam wszystko naciskam pedał i gotowe - sprawdzałem wielokrotnie tak to działa.
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 12-10-2017, 19:56   

^^ --->> Ręczny
jak już pisałem, szaleństwo już mi przeszło, ale na razie .... teoretycznie :razz:
 
 
Asvarox 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Dołączył: 26 Sty 2016
Posty: 13
Skąd: Włocławek
Wysłany: 16-11-2017, 14:16   

odswieże temat, czytając wszystko co tu napisaliście, rozumiem ze dokrecic te nakretka z 235nm i koło powinno sie normalnie obracac? leci mi łozysko za łozyskiem, rozni mechanicy juz mi to skladali i po kilku msc padaja, lozyska oczywiscie skf, mam teraz zamiar to zrobic sam:)
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 17-11-2017, 18:44   

Życzę, szczerze powodzenia. Sugeruję rozpoczęcie od ... inwentaryzacji . Masz Pumkę z 1997 to powinieneś mieć bębny 180mm i (chyba?) bez ABS. Sprawdź jak masz obecnie, cobyś nie wkręcił się jak hugh_h :razz:
 
 
Asvarox 

Silnik Pumy: 1.7 VCT
Rok prod. Pumy: 1997
Dołączył: 26 Sty 2016
Posty: 13
Skąd: Włocławek
Wysłany: 19-11-2017, 21:28   

mam abs z tylu ale co to ma za znaczenie przy dokrecaniu?
 
 
leman 
12 lat myję i reperuję

Silnik Pumy: 1.4
Rok prod. Pumy: 2000
Kolor Pumy: Panther Black
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 434
Skąd: okolice śląska
Wysłany: 20-11-2017, 20:00   

a z przodu tez masz ABS? :razz:
Zasugerowałem Ci zrobienie "inwentaryzacji" tego co masz zamontowane, bo w większości Pum z 1997 nie było ABS na bębnach 180mm.

Ale wiele Pumek jest (niestety!!) tiuningowanych, przerabianych, modyfikowanych przez Januszówmechaników czy bezmózgowców totalnych.
Jednorazową nakrętkę łożyska należy dokręcić zawsze 235Nm!...ale muszą być zgodne wszystkie elementy układu mechanicznego.
Jak ..."czytając wszystko co tu napisaliście.." sam sobie nie poradzisz, to pozostaje problem zasobności Twojego portfela i inteligencji twoich mechaników :mrgreen:
Albo doprecyzuj swoją niewiedzę :razz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

© 2000-2021 klubpumy.pl | wykonanie: zespół | hosting: WEBdev

Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja: 18.08.2013)

Kontakt: admin@klubpumy.pl



phpBB by przemo